Studenci przybywający na uczelnię do innego miasta lub osoby, które jeszcze nie mają własnego mieszkania czy domu, decydują się na wynajęcie lokum. Aby wynająć mieszkanie bez żadnych przykrych niespodzianek, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy studiowaniu ogłoszenia, kontaktowaniu się z osobą wynajmującą oraz przy oglądaniu lokalu. Najwięcej ofert wynajmu mieszkania znajdziemy w okresie wakacyjnym – wtedy studenci wyjeżdżają do swojego rodzinnego domu lub zmieniają miejsce zamieszkania. Warto wtedy przyjrzeć się uważnie wszystkim ofertom, które rozchodzą się jak „ciepłe bułeczki”.
Etap przeglądania ofert
Pierwszy etap to po prostu monitorowanie ofert pojawiających się na rynku dipelyxuty i polowanie na tą najbardziej nam odpowiadająca. Wiele portali posiada wyszukiwarki, w których po ustawieniu odpowiednich filtrów, znajdziemy zadowalające nas oferty wśród masy innych. Już na samym początku musimy określić, co nas interesuje – ile pokoi, jaki metraż, jaka lokalizacja i jaki zakres cenowy. Przyjęcie pewnych kryteriów, ułatwi nam poszukiwania. Warto też rozeznać się w rynku mieszkaniowym w danym mieście. Jakie są średnie ceny za wynajęcie mieszkania w centrum, a jakie za lokal w innych lokalizacjach? Pomogą na w tym różne raporty, powszechnie dostępne w Internecie.

Twoją ostrożność powinny wzbudzić podejrzane oferty – piękne mieszkanie, duża powierzchnia, świetna lokalizacja i cena tak niska, że aż dziwne! Nigdzie nie brakujekrętaczy, którzy tylko czyhają na naszą nieuwagę! Omiń również oferty, które wymagają dodatkowej opłaty za dostęp do danych kontaktowych właściciela. Jeśli właściciel chciałby uczciwie wynająć mieszkanie, z pewnością nie pobierałby opłaty za zdobycie telefonu kontaktowego…
Etap oglądania mieszkań
Po zgromadzeniu interesujących Cię ofert, czas na kontakt z właścicielami lub pośrednikami dipelyxuty i uzgodnienie terminu, w którym moglibyśmy obejrzeć lokum. Staraj się umawiać jak najszybciej, bo ten rynek jest bardzo dynamiczny – jutro mieszkanie może zostać wynajęte przez osobę, która szybciej się na to zdecydowała. W czasie oglądania mieszkania zwróć uwagę na to czy nie ma tam żadnych usterek. Czy nic nie przecieka, okna są szczelne, zawiasy sprawne, a wszelkie sprzęty działają bez zarzutu? Istotne jest także łóżko! Sprawdź czy jest wygodne, czy dobrze się rozkłada i czy nie wychodzą z niego żadne sprężyny. Zobacz czy mieszkanie posiada przechodne pokoje. Takie rozwiązanie będzie kłopotliwe w przypadku paczki znajomych, która postanawia razem wynająć mieszkanie – znacznie ogranicza to prywatność. Oprócz zbadania standardu mieszkania, rozeznaj się też w jego otoczeniu:

  • Kto mieszka za ścianą? Kłopotliwi lokatorzy mogą być prawdziwą zmorą! Rozeznaj się czy obok nie mieszkają awanturnicy, imprezujący studenci czy rodziny z hałaśliwymi dziećmi.
  • Czy komunikacja jest dobra? W jakiej odległości znajduje się przystanek i jakie linie tramwajowe lub autobusowe kursują stamtąd?
  • Jak wygląda okolica? Czy w pobliżu znajdują się sklepy spożywcze, parki, apteki, szpitale, przychodnie zdrowia?

Bardzo ważna jest też kwestia umowy. Zanim ją podpiszesz, uważnie ją przestudiuj i sprawdź, co składa się na wysokość czynszu.

Zarówno wynajmującemu, jak i najemcy przysługują pewne prawa, które warto znać!.

ul. Palacza 104, 60-274 Poznań zarządcy wspólnot mieszkaniowych poznań FALO NIERUCHOMOŚCI