Bardzo często dziwimy się, że dzieci wolą colę zamiast wody, że między posiłkami podjadają czekoladowe batoniki zamiast owoców. Prawda jednak jest taka, że dzieci zachowują się tak, jak zachowują się dorośli w ich otoczeniu, a to oznacza, że jeśli rodzice nie pokażą dzieciom zdrowego stylu życia, to dzieci z pewnością nie będą takiego życia prowadziły. Dlatego też już od małego trzeba je uczyć, jak taki styl życia prowadzić, ale trzeba to robić poprzez odpowiedni przykład.

Przygotowujmy zdrowe posiłki

Jeżeli dziecko będzie widziało, że jego rodzice wybierają zamiast czekolady owoce, to możemy być pewni, że ono także będzie w ten sposób dobierało sobie przekąski, które będzie chciało zjadać pomiędzy posiłkami. Jeśli będzie widziało, że w domu podczas obiadów je się sporo warzyw i owoców, ale niewiele mięsa, to możemy być pewni, że nawet poza domem, w ten sam sposób będzie komponowało swoje posiłki. To wszystko właśnie sprawia, że musimy dokładnie się przyjrzeć temu, jak wyglądają talerze z posiłkami dorosłych ludzi, bo im one będą zdrowsze, tym z pewnością zdrowiej będą się odżywiały nasze dzieci.

Niestety to samo dotyczy ruchu, a więc jeśli rodzice przez cały czas siedzą przed komputerem albo telewizorem, to nie powinniśmy oczekiwać, że dziecko będzie uprawiało jakiś sport.

Warto zadbać o ruch

Jeśli chcemy wpoić dziecku zdrowy styl życia, to powinniśmy mu także pokazać, że w tym wszystkim bardzo ważny jest także regularny ruch. Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od długich spacerów z dzieckiem, od jazdy na rowerze, albo na rolkach, a im dziecko będzie starsze, tym więcej możemy podejmować tego typu aktywności.

Możliwości jest tutaj naprawdę wiele, dlatego też warto poszukać takiej dziedziny sportu, która będzie się podobała naszemu dziecku, która je zainteresuje i którą ono będzie chciało trenować. Wówczas będzie istniała szansa, że zarazimy je miłością do sportu, a co się z tym wiąże, nie będziemy musieli się martwić jego aktywnością fizyczną, bo ono bardzo chętnie będzie ją podejmowało. Jednak żeby tak było, my sami już od pierwszych jego dni, musimy mu pokazywać, że sport jest dobry, że lepsze jest przebywanie na świeżym powietrzu i ćwiczenia, niż długotrwałe przesiadywanie przed telewizorem, albo komputerem.

Przykład idzie z góry, a więc im bardziej aktywni fizycznie będziemy my, tym bardziej też aktywne z pewnością będą nasze dzieci. Koniecznie powinniśmy zobaczyć, jak powinien wyglądać zdrowy styl życia i co trzeba zrobić, aby właśnie do takiego stylu przyzwyczaić dzieci. Jeśli nasiąkną one takim zachowaniem od małego, to możemy być pewni, że tak samo będą się zachowywały w dorosłym życiu.

Wówczas nadal będą wolały zdrowe posiłki, pełne warzyw, a do tego jeszcze zawsze będą znajdowały czas na to, aby trochę poćwiczyć, aby trochę się poruszać, bo będą wiedziały, że to jest niezwykle ważne, dla ich organizmu i zdrowia.

http://wakcynologia.net.pl/uklad-odpornosciowy/ www.poloniusz.org