Aktywność fizyczna jest bardzo istotna u osób w każdym wieku – także starszych. Dzięki treningom mogą oni uniknąć wielu chorób, np. tych atakujących kości, stawy i kręgosłup.

Aby jednak ćwiczenia były dla seniorów bezpieczne i nie odbiły się niekorzystnie na ich zdrowiu, powinni pamiętać o kilku zasadach. Całościowy program treningowy dla osób starszych musi zawierać trzy elementy. Pierwszym z nich są ćwiczenia wytrzymałościowe, wykonywane 2-3 razy w tygodniu po 20 minut.

Istotne jest aby podczas ćwiczeń kontrolować tętno – nie może być ono zbyt wysokie, ponieważ stwarza to zagrożenie dla serca. Drugi element to ćwiczenia siłowe. Ich częstotliwość i czas wykonywania powinny wynosić tyle samo co w przypadku treningu wytrzymałościowego.

Zazwyczaj taki siłowy wysiłek w przypadku seniorów składa się z około 10 ćwiczeń, po 10-15 powtórzeń. Trzecia składowa całościowego treningu to grupa ćwiczeń rozciągających, równoważnych i koordynacyjnych – wykonywane 10 minut każdego dnia. Dzięki stosowaniu się do tych wskazówek seniorzy mogą bezpiecznie utrzymywać aktywność fizyczną.

http://szczepionki.net.pl Herbalart www.kaukaz.edu.pl