W dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z darmowych programów komputerowych, które udostępniane są w Internecie i można je sobie ściągać bezpośrednio ze stron WWW producentów. Nie ma więc ryzyka, że na naszym dysku pojawi się jakiś groźny wirus.

Tego rodzaju oprogramowanie może nam służyć na przykład do oglądania filmów, słuchania muzyki czy też tworzenia plików tekstowych (trudno właściwie zliczyć wszystkie zastosowania darmowego oprogramowania). Naprawdę wartościowe aplikacje, które wykorzystuje się do bardziej specjalistycznych celów, są jednak już odpłatne.

Czy warto w nie inwestować? Zdaje się, że w wielu wypadkach tak. Jeśli chcemy zajmować się przykładowo grafiką komputerową, to po prostu musimy kupić sobie do tego odpowiednie narzędzia.

Chociaż w ostatnich latach specjalistyczne oprogramowanie nieco potaniało, to jednak nadal nierzadko trzeba za nie zapłacić kilkaset złotych albo nawet kilka tysięcy. W niektórych sytuacjach jest to po prostu konieczność i właściwie nie ma co się nad tym zastanawiać.